_

Hedefimiz Üreticilerimizin Minimum Maliyetle Et Üretimini Artırmak


Tarım ve Orman Bakanlığı’nca “Çayır Mera ve Yem Bitkileri Üretiminin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesi Projesi” kapsamında ilimiz çiftçilerine yönelik yem bitkisi olarak Macar fiğ tohumu dağıldı.

Kayseri İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından 14.10.2020 tarihinde 414 ton yem bitkisi tohumu dağıtımının ardından, bugün de İl Müdürlüğümüz yerleşkesinde 83.000 kg. Macar fiğ tohumu, maliyetinin % 75’i proje bütçesinden, % 25’i ise çiftçiler tarafından karşılanmak suretiyle dağıtıldı.

Hibe tohumluk dağıtımında, çiftçilerin 2021 yılı sezonu ÇKS kaydı yaptırmaları, ekecekleri ürünü arazilerinde beyan etmeleri ve belirli miktarda büyükbaş ya da küçükbaş hayvan varlığı sayısına sahip olmaları gibi kıstaslar göz önünde tutularak, yaklaşık 600 çiftçi bu imkândan faydalandırıldı. Kaba yem ihtiyacının karşılanması açısından büyük önem arz eden proje kapsamında toplam 10.500 dekar alanda yem bitkileri ekimin gerçekleşmesi planlanmaktadır.

Tohumluk dağıtımında bizzat bulunan İl Müdürümüz Mustafa ŞAHİN yaptığı açıklamada; “Hayvancılık girdi maliyetinin yaklaşık % 65-70’ ini oluşturan kaba yemin kaliteli bir şekilde üretilmesi ve ucuza mal edilmesi gerekiyor. Minimum maliyetle maksimum faydayı sağlayacak şekilde ekim alanının yaygınlaştırılması meselesi bizim olmazsa olmazımızdır. Açıkçası biz bu işi kendimize dert edindik. İşte bu yüzden 2020 yılında tüm imkanlarımızı kullanarak ilimizde rekor seviyede yem bitkisi tohumu dağıtımı gerçekleştirdik. Kayseri olarak yem  bitkisi ekiliş alanlarımız gitgide artıyor. 2021 yılı hasat dönemi geldiğinde bu gayretlerin, bu alın terinin karşılığını çok daha müşahhas olarak göreceğiz. Bizim yaptığımız hem farkındalık oluşturmak, hem de bu işi yaygınlaştırmak. Çiftçimizin emeğinin yarınlara umutla bakmamızı sağladığını dosta düşmana göstermek.

 Sloganımız “Üreten Kayseri, Gelişen TÜRKİYE. Çiftçimiz üretecek, ülkemiz gelişecek” dedi.

Sizlere daha iyi bir hizmet için bize yazın.


ÜYE TEMSİLCİ KANALI

Haritayı Göster

Facebook
Twitter
Youtube
İnstagram
Personel