_

Bölgemizde Yeni Irk Denemeleri Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliğini Canlandırıyor


​İl Müdürümüz Mustafa ŞAHİN, Yeşilhisar ilçesi Kovalı Mahallesinde Mahmut ÇİÇEK ve oğlu Oğuz ÇİÇEK' e ait işletmeyi Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Mesut ERER ve İlçe Müdürü Salih BEKTAŞ ile ziyaret ederek bilgi alışverişinde bulundu.

İşletme sahibi Oğuz ÇİÇEK; 2020 yılı Nisan ayında yurt dışından ithal ederek işletmesine süt ırkı Lacaune cinsi 50 adet anaç koyun ve 1 adet koç aldığını, aradan geçen 6 ay geçen sürede 35 adet kuzusunun olduğunu ve geriye kalan 15 koyunun da şu anda gebe olduğunu belirtti. Bu ırk koyunlarda günlük süt veriminin yaklaşık 2 kg olduğunu ve sütü yoğurt yaparak değerlendirdiğini, yoğun talebe yetişmekte zorlandığını ve işletmesinin kapasitesini artıracağını belirtti.

İl Müdürümüz Mustafa ŞAHİN; "Yeşilhisar ilçemizde yaklaşık 38.000 adet küçükbaş hayvan var ve bunların büyük bir kısmı Akkaraman cinsi koyunlardır. Bölgemiz küçükbaş hayvancılık yapılmasına oldukça elverişli olup, bu işletmede olduğu gibi farklı cinsten hayvanların getirilmesini ve  bunların bölgeye uyum sağladığını görmek bizleri mutlu etmektedir.  Diğer cins koyunların da bölgeye getirilmesi için çalışmalarımıza devam ediyoruz." dedi.

 İl Müdürümüz Mustafa ŞAHİN, üreticimize Kırsal Kalkınma Projeleri hakkında bilgi vererek başarılar diledi.

Sizlere daha iyi bir hizmet için bize yazın.


ÜYE TEMSİLCİ KANALI

Haritayı Göster

Facebook
Twitter
Youtube
İnstagram
Personel