_

Kuru Fasulye Üretiminde Hedefimiz Türkiye’de İlk Üçe Girmek


Cumhurbaşkanımızın talimatları ve Bakanımızın destekleriyle başlatılan  "Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi Projesi" kapsamında; yazlık ekim yapılabilecek alanlarda ekilişlerin kesintiye uğramaması ve tüm ekilebilir arazilerin üretime kazandırılması doğrultusunda yapılan çalışmalar meyvesini vermeye başladı. Proje kapsamında belirlenen illerden biri olan Kayseri' mizde 2020 yılı Nisan ayında Talas İlçesi Alaybeyli Mahallesinde Ali SANCAK adlı çiftçimize 75 Da alanda %75 hibeli verdiğimiz tohumlar üretime dönüştü.

'Kuru Fasulye Hasat Tarla Günü'ne İl Müdürümüz Mustafa Şahin'in ev sahipliğinde eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner YILDIZ, Talas Kaymakamı Yaşar DÖNMEZ, Talas Belediye Başkanı Mustafa YALÇIN, İl ve İlçe Müdürlüğümüz teknik personelleri ve çok sayıda çiftçi katıldı. 

Katılımcılara bölgede yapılan tarımsal faaliyetler hakkında bilgiler veren İl Müdürümüz Mustafa ŞAHİN; '' Pandeminin ülkemizde görülmesinin hemen ardından Cumhurbaşkanımızın ve Bakanımızın talimatıyla stratejik ürünlerden Kuru Fasulye tohumunu 1 hafta içerisinde tedarik ederek çiftçilerimize dağıttık ve toprakla buluşturduk. Şimdi ise emeklerin karşılığını alma vaktidir. Çiftçimizin teknik ekiplerimiz ile beraber yaptıkları çalışmada kuru fasulyede 500 kg/da gibi ülke ortalamasının çok üstünde bir verim alınması sağlanmıştır. Kuru fasulye çeşidimiz yerli ve milli çeşit olan Üstün 42 çeşididir. Kayseri Kuru Fasulye üretiminde 7. Sıradayken hedefimiz Türkiye de ilk 3'e girebilmektir. Çiftçimize ve teknik personellerimize sağladıkları başarıdan dolayı teşekkür ediyorum.'' İfadelerini kullandı.

Eski Enerji Bakanı ve Kayseri Milletvekili Taner YILDIZ '' Cumhurbaşkanımızın Talimatı ile Pandemi Döneminden Ülkemizin en az zararla çıkabilmesi için tüm imkânlarla üreticimizin yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz'' diyerek emeği geçen herkese teşekkür etti.

#BizBizeYeterizTÜRKİYEM

Sizlere daha iyi bir hizmet için bize yazın.


ÜYE TEMSİLCİ KANALI

Haritayı Göster

Facebook
Twitter
Youtube
İnstagram
Personel