_

Besicilik Sektörü İstişare Toplantısı Borsamızda Gerçekleştirildi


Kayseri Ticaret Borsası İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile birlikte Kayseri'de besicilik ve et sektörünün sorunlarıyla ilgili çalıştay düzenledi.
Kayseri Ticaret Borsası ev sahipliğinde düzenlenen çalıştaya Kayseri İl Tarım Orman Müdürü Mustafa Şahin, Kayseri Veteriner Hekimler Odası Başkanı Akgün Ergün, Kayseri Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Günay Çakı, Kayseri Ticaret Borsa Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış ve yönetim kurulu üyeleri ve Kayseri'de besicilik sektöründe faaliyet gösteren Borsaya kayıtlı üyeler katıldılar.

Açılış konuşmasını yapan Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Recep Bağlamış şöyle konuştu. " Kayseri'de Et ve Süt Kurumunun aktif çalışmamasından dolayı besicilerimiz ürettikleri hayvanlarını değerinde satamıyorlar. Özel sektörde değerinde alım yapmıyor. Bu sebeplerden dolayı Besicilerimiz oldukça sıkıntı yaşıyorlar. "

Başkan Bağlamış, Kayseri tarım arazi büyüklüğü bakımından Türkiye'nin 6'ncı büyük İl'i konumundayken, Türkiye tarım sektörünün GSYH içindeki pay ile İl sıralamasında 17'nci sırada yer almaktadır. Bu yanlışlığın düzeltilmesini bekliyoruz. Ayrıca Kayseri'nin IPARD kapsamına alınmasına yönelik ortak çalışmalar yapmalıyız.

Çalıştayda katılımcıları tek tek dinleyen Kayseri İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şahin şunları söyledi. " Biz buraya sizlere cevap vermekten ziyade, dinlemeye geldik. Sizlerin sorunlarını dinleyerek, bu sorunları kendi içimizde değerlendirerek çözüm bulabilmek adına Bakanlığımıza ileteceğiz.
Kayseri'yi doğudan batıya bağlayan güzergah üzerindeki doğuda yetiştirilmiş olan hayvanların burada sanayi ürününe dönüştürüldükten sonra ikinci ve üçüncü ürüne dönüştürülerek piyasaya akacak merkez haline getirmek, hedeflerimiz arasında yer almaktadır. Kayseri'nin başarılı olduğu sektörlerden biride et ve et ürünlerinin işlenmesidir. Bu sektörle ilgili sıkıntıları sahiplerinden dinlemek bizim için oldukça önem arz etmektedir.

Çalıştayda sektör temsilcileri sıra ile söz alarak yaşadıkları sorunları ve çözüm önerilerini dile getirdiler.

GALERİ RESİMLERİ

Sizlere daha iyi bir hizmet için bize yazın.


ÜYE TEMSİLCİ KANALI

Haritayı Göster

Facebook
Twitter
Youtube
İnstagram
Personel