_

Kayseri Ticaret Borsası Yumurta Üreticilerini buluşturdu.


Kayseri Ticaret Borsası, İl’de faaliyet gösteren yumurta üreticilerini buluşturdu. Kayseri Ticaret Borsası toplantı salonunda gerçekleştiren, Yumurta Üreticileri Sektörü Genişletilmiş İstişare toplantısına İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şahin, Kayseri Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış, Yum- Bir Başkanı İbrahim Afyon ve Kayseri’de faaliyet gösteren Yumurta Üreticileri katıldılar.

İstişare toplantısında açılış konuşmasını yapan Kayseri Ticaret Borsa Başkanı Recep Bağlamış şunları söyledi.

“ Biz Kayseri’de faaliyet gösteren Yumurta Üreticilerimizin sorunlarını masaya yatırmak için böyle bir istişare toplantısı düzenledik. Amacımız özel sektör ve Hükümet temsilcilerini bir araya getirip, doğru çözümler üretmektir. Bu anlamda Kayseri İl Tarım ve Ormancılık Müdürümüz Mustafa Şahin beye böyle önemli bir konuda destek verdiği için teşekkür ediyorum. Bu toplantımızın amacına ulaştığına inanıyorum. Yumurtadaki KDV’nin %1’e indirilmesi konusunda Yumurta Üreticilerimizi destekliyoruz. Hükümetin böyle bir uygulamayı kısa sürede hayata geçirirse, sektörde ciddi rahatlama olacaktır dedi.”
Toplantıda sektörün sorunlarını dile getiren, YUM-BİR Başkanı İbrahim Afyon, şunları söyledi. “ Türkiye’de şuanda günlük 20 Milyar yumurta üretimi gerçekleştiriliyor. Bunun üçte birini ihraç ediyoruz. En büyük sıkıntımız kayıt dışı yumurtadır. 2018’de bir miktar artış oldu. KDV’den dolayı sektör olumsuz etkileniyor. Piyasadaki ani fiyat artışları bizleride olumsuz etkiliyor. Diğer bir sıkıntımızda Mahalle aralarında, Cami önlerinde organik gezen tavuk yumurtası adı altında, sağlıksız yumurtalardır. Bunlar sektöre zarar veriyorlar. Vatandaşımız bunlaritibar etmesinler. Bu yumurtalar kesinlikle sağlıksız ikinci sınıf yumurtalardır.
Yumurta Üreticilerinin sorunlarını tek tek not alan İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şahin, “sorunların çözümü noktasında Bakanlığımıza rapor hazırlayıp göndereceğiz diye konuştu.”

GALERİ RESİMLERİ

Sizlere daha iyi bir hizmet için bize yazın.


ÜYE TEMSİLCİ KANALI

Haritayı Göster

Facebook
Twitter
Youtube
İnstagram
Personel