_

Kırmızı Et Üreticileri Birliği İstişare Toplantısı Gerçekleştirdik


Ülkemizde ve Kayseri’de yaşanan kırmızı et üreticilerimizin sorunlarına çözüm üretmek adına hizmet binamızda toplantı gerçekleştirdik.
Toplantıya Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Birliği  Merkez  Başkanı Bülent Tunç, Genel Başkan Yardımcısı Nazif Karabulut, Kayseri Kırmızı Et Üreticileri  Birliği Başkan Adayı Ercan Aras ve çok sayıda Kayseri Kırmızı Et Üreticileri Birlik üyeleri katıldı.

 Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç;" Karkas kesim fiyatlarından dolayı üreticinin ciddi sıkıntılar yaşadığını, bundan dolayı üreticinin kesimliğe gelmemiş hayvanlarını erkenden kestirdiğini söyledi. Ancak sürecin böyle gitmesinin mümkün olmadığını dile getiren Tunç, “Elinizdeki buzağılara sahip olun. Bugün beğenmediğiniz, lanet olsun dediğiniz hayvanları yaz aylarında arayacağız" dedi.

Birkaç ay içinde karkas kesim fiyatlarının 32, 33 lira bandında olacağını dile getiren Tunç, fiyatların bu rakamların bile üstüne çıkma ihtimalinin bulunduğunu söyledi.

Diğer yandan ucuz et uygulamasında aracı firmaların aradan çıkarılmasını isteyen Tunç, devletin burada 7-8 firmaya verdiği 8 liranın doğrudan üreticiye verilmesi durumunda üretimin artacağını ve bundan dolayı da et fiyatlarında bir rahatlama olacağını söyledi. Bu konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan randevu istediklerini dile getiren Tunç, kendilerine randevu verilmesi durumunda bu projeyi Erdoğan ile paylaşacaklarını kaydetti.

Üreticilerin yem fiyatları konusundaki taleplerini de dinleyen Tunç, yem fiyatlarındaki artışın maliyetleri artırdığını ve bu konuyu da Tarım ve Orman Bakanlığı'nın yakından takip ettiğini dile getirdi. Tunç, üreticinin yem maliyetlerinin düşürülmesi için Bakanlığın bir çalışmasının olduğunu ve kendilerinin de bu açıklamayı beklediklerini söyledi.

Diğer yandan üreticilerden Tarım Kredi Kooperatiflerinin borç öteleme faizlerinin de çok yüksek olduğu yönünde gelen şikayetlere de cevap veren Tunç, konunun takipçisi olacağını, yüzde 13 faizle verilen kredinin yüzde 30, 35 faiz ile tahsil edilmesinin doğru olmadığını kaydetti. 

Toplantı sonrasında Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Bekir Çizmeli, Merkez Başkan Bülent Tunç’a günün anısına plaket verdi.

GALERİ RESİMLERİ

Sizlere daha iyi bir hizmet için bize yazın.


ÜYE TEMSİLCİ KANALI

Haritayı Göster

Facebook
Twitter
Youtube
İnstagram