_

Borsamızın öncülüğünde “ Tohum Islahı Çalışmaları, “Ayçekirdeği ve Kabak Çekirdeğinin İlimizdeki durumu konulu çalıştay düzenledik.


Konferans salonumuzda gerçekleştirmiş olduğumuz çalıştaya ; Erciyes Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sayın Recai Kılıç, Erciyes Üniversitesi Seyrani Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Sayın Mehmet Aslan, Kayseri Tarım ve Orman İl Müdürü Sayın Mustafa Şahin, Kocasinan Ziraat Odası Başkanı Sayın Abdulkadir Güneş, Tarım Kredi Kooperatifleri Kayseri Bölge Müdürlüğü Yönetmen Yardımcısı Sayın Cafer Özçelik, Borsa Meclis Başkanımız Sayın Fahrettin Çalışkan, Borsa Yönetim Kurulu Üyelerimiz, hububat üreticilerimiz katıldılar.
Toplantının açılış konuşmasını ev sahibi olarak gerçekleştiren Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Recep Bağlamış şunları söyledi.
“ Ülkemiz tohumculukta çok büyük avantajlara sahip durumda. Birçok üründe gen merkezi konumunda. Biyoçeşitlilik bakımından zengin bir potansiyeli var. Ancak bu potansiyel yeterince değerlendirilemiyor.

Son yıllarda tohumculukta önemli gelişmeler sağlanmasına rağmen, özellikle AR-GE , teknoloji kullanımı, ıslah çalışmaları istenen düzeye gelemedi.
Türkiye tohumculuk konusunda çok büyük potansiyele sahip durumda. Fakat hububatta tohum ıslahı yapan firma sayısı yok denecek kadar azdır.
Özellikle buğdayda tohum ıslahı, Ülkemizin buğday üretiminde verimini artıracağı gibi kaliteli buğday ithalatını da azaltmış oluruz.

Halen her yıl yaklaşık 4 Milyon tonun üzerinde kaliteli buğday ithal edip, bunu una çevirip ihraç ediyoruz.

Tohum ıslahı konusunda Kayseri ölçeğine bakacak olursak ; Biz göreve geldikten sonra konuyla ilgili olarak bir yol haritası belirledik. Erciyes Üniversitesi, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Ziraat Odalarımızla defalarca toplantılar gerçekleştirdik. Bugünkü toplantımızdan da İnşallah önemli sonuçlar çıkacaktır.

İlimiz tarım arazisi büyüklüğü bakımından Türkiye’de 6.ncı sırada yer almaktadır. yüzölçümünün yarısına yakını tarım alanı olarak kullanılmakta, bu alanında %26’sını 1.sınıf, %26’sını 2.sınıf, %48’ni de 3. Sınıf tarımsal olarak dağıtılmaktadır.

Kayseri hububatta, kabak çekirdeğinde ayçekirdeğinde önemli bir potansiyele sahiptir. Özellikle yerli ayçekirdeğinde İthal Çin ayçekirdeği ile rekabet etmek için mutlaka tohum ıslahını gerçekleştirmemiz gerekiyor.

Biz Kayseri Ticaret Borsası olarak maddi ve teknik olarak tüm imkanları seferber etmeye hazırız. Tohum ıslahı ve Kayserinin hububat üretiminin artırılması konusunda ilgili tüm kurumlarımızla iş birliği yapmaya hazırız.

Şimdiye kadar yaptığımız çalışmalarda bizlerde desteklerini esirgemeyen Erciyes Üniversitesi Rektörümüz Sayın Mustafa Çalış beye, İl Tarım ve Orman Müdürümüz Sayın Mustafa Şahin beye, Kocasinan Ziraat Odası Başkanımız Sayın Abdulkadir Güneş beye teşekkür ederiz.

GALERİ RESİMLERİ

Sizlere daha iyi bir hizmet için bize yazın.


ÜYE TEMSİLCİ KANALI

Haritayı Göster

Facebook
Twitter
Youtube
İnstagram
Personel